Menu

Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /strony/nowaigoinfo3/_old/templates/gk_news/lib/framework/helper.layout.php on line 175

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /strony/nowaigoinfo3/_old/includes/application.php on line 536

Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /strony/nowaigoinfo3/_old/templates/gk_news/lib/framework/helper.layout.php on line 175

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /strony/nowaigoinfo3/_old/includes/application.php on line 536

Jeden dzień w sołectwie

Jeden dzień w sołectwie

 

Sołectwo Lewków wzięło udział w czwartej odsłonie konkursu "Jeden dzień w sołectwie" i zostało laureatem, zdobywając drugie miejsce z nagrodą pieniężną w kwocie 6000 zł.

W dniu 11 października 2019r. w Wyższej Szkole Gastronomii i Hotelarstwa w Poznaniu odbyło się uroczyste podsumowanie IV edycji konkursu "Jeden dzień w sołectwie- przyroda, kultura, tradycja"- edycja 2019.

Nadrzędnym celem projektu, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, jest zaprezentowanie potencjału przyrodniczego, kulturowego i turystycznego sołectwa, aktywizowanie małych grup społecznych, wyszukiwanie nowych produktów turystycznych, a także integracja i wymiana doświadczeń między mieszkańcami sołectw i miast.

W pierwszym etapie konkursu należało przedstawić informację o sołectwie zachęcającą do odwiedzenia sołectwa, promującą jego walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe i krajobrazowe, atrakcje oraz bazę turystyczną. Przygotowaniem folderu zajęła się Danuta Jonak, a w folderze znalazły się zdjęcia i opisy najważniejszych miejsc w Lewkowie pod kątem historyczno-przyrodniczym. W folderze wymieniono także szereg osób, które swoją postawą życiową i działaniami trwale wpisały się w dzieje tej lokalnej społeczności. I tak w folderze znalazły się m.in. nazwiska Powstańców Wielkopolskich oraz osób pochowanych na cmentarzu przykościelnym. Do zmagań konkursowych także już w pierwszym etapie należało przesłanie zdjęcia i przepisu potrawy z drobiu, która mogła stać się daniem finałowym. Sołectwa, których projekty oceniono najwyżej zostały zaproszone do drugiego etapu konkursu. Druga część konkursu polegała na bezpośredniej prezentacji dań i stołu sołectwa oraz degustacji dań przez jury konkursowe. Łączna punktacja za folder o Lewkowie oraz pyszna golonka z indyka z owocowymi deserami zagwarantowały paniom z Lewkowa zaszczytne DRUGIE miejsce.

Organizatorami konkursowych zmagań był Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. W tegorocznej edycji do konkursu przystąpiło 56. sołectw, a do finału zakwalifikowało się 30. z nich. Przyznano 20. równorzędnych wyróżnień, nagrodzonych kwotą 1000 zł, a wśród wyróżnionych znalazły się sołectwa: Bukownica, Zofiowo, Niekursko, Bogdaj, Kowalew, Antonin, Miały, Jasne Pole, Rozdrażewo, Porażyn, Kania, Borysławice Zamkowe, Józefów, Skrzebowa, Dziadowice Folwark, Imielno, Niniew, Żelazków oraz Chobienice. Przyznano 5. równorzędnych miejsc szóstych nagrodzonych kwotą 2000.zł., która trafiła do Kramska, Szkaradowa, Psienia Ostrów, Grójca Wielkiego oraz Łaszkowa. Miejsce piąte z kwotą 3000. zł zajęło sołectwo Kawczyn, miejsce czwarte z kwotą 4000. zł zajęło sołectwo Ludwików. Na podium zmagań konkursowych znaleźli się laureaci: miejsce trzecie z kwotą 5000. zł dla sołectwa Piłka, miejsce drugie z kwotą 6000. zł dla sołectwa Lewków i miejsce pierwsze z kwotą 7000. zł dla sołectwa Białośliwie.

Sołectwo Lewków startowało w każdej edycji konkursu. W pierwszej edycji, w 2016 roku, panie zajęły 27. miejsce, a do degustacji przygotowały wówczas pasztet z królika i kaczki w sosie żurawinowym oraz czosnkowym. W drugiej edycji, w 2017 r., panie zajęły 4. miejsce i serwowały kaczkę jak u Lipskich z kluseczkami. W trzeciej odsłonie zmagań konkursowych, w 2018 roku, panie zajęły 7. miejsce i przygotowały udka kacze faszerowane pieczarkami z czerwoną kapustą. W tegorocznym konkursie jury miało okazję skosztować golonki z indyka z ziemniaczkami i kapustą na smalcu gęsim. Na deser podano owocowe desery oraz ciastka: ślimaczki i ciasteczka z różnych nasion.
Jury konkursowe oceniało smak, wygląd potraw i prezentację całościową stołu sołectwa.

W organizację i tworzenie kolejnych składowych konkursu podlegających ocenie: folderu promującego sołectwo Lewków, dań regionalnych, wystroju stołu, zaangażowane były panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lewkowie oraz Rada Sołecka z panią sołtys Marią Karolak. Reprezentację sołectwa Lewków tworzyły panie: Danuta Jonak, Janina Kałużna, Stefania Kątna oraz Teresa Mania.
Panie otrzymały wsparcie z Urzędu Gminy Ostrów Wlkp. W uroczystym odbiorze okolicznościowego czeku oraz statuetki, Gminę Ostrów Wlkp. reprezentował wice wójt Antoni Hadryś. Za komfortowy transport do Poznania odpowiadał Paweł Woźniak.

Ostatnio zmienianyczwartek, 17 październik 2019 10:34

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas